Jak wybrać domenę dla Twojej firmy?

Jeśli planujesz stworzyć stronę internetową (najlepiej z firmą STRONY #1) , to oczywiście pierwszy krok to zakup domeny, czyli nazwy np. www.google.com. Na końcu podajemy informacje, gdzie zarejestrować nową domenę, ale zanim to zrobisz przeczytaj nasze porady. 

Podajemy tutaj kilka pomocnych informacji, które powinny ułatwić cały proces: 

 1. Używaj nazwę firmy w adresie 
  To wydaje się oczywiste, ale tak dla przypomnienia. Jeśli Twoja firma nazywa się np. Google, to oczywiście staraj się zarejestrować domenę www.google.com , a nie np. www.mojasuperfajnastrona.com 
   
 1. Nazwa powinna być krótka i łatwa do zapamiętania.  
  Coraz trudniej jest znaleźć krótką nazwę, ale szukając nowej domeny dla Twojej firmy staraj się by była krótka i łatwa do zapamiętania. Istotne jest by klient był wstanie zapamiętać nazwę, kiedy widzi ja na np. przejeżdżającym aucie lub słyszy reklamę w radiu. 
   
 1. Nazwa powinna być łatwa do pisania i wymówienia. 
  Staraj się omijać nazwy, które mogą być trudne w pisowni lub trudne do wymówienia. Jeśli decydujesz się na domenę, gdzie przypuszczasz, że klient może popełniać błędy w jej pisowni, warto zarejestrować dodatkowe domeny (zawierające błędy) i przekierować je do głównej/ poprawnie pisanej domeny 
   
 1. Jeśli jest to możliwe wybieraj “.com” domeny. Obecnie dostępne są rożne inne końcówki, ale ludzie przyzwyczajeni są do .com i często odruchowo wpisują taką końcówkę. Jeśli decydujesz się na inne końcówki (rozszerzenia domeny) dobrym pomysłem jest też kupienie domen z najczęściej popełnianymi błędami np. Attract.Click, AttractClick.com oraz AttractClicks.com – wszystkie kierują do naszej strony. 
   
 1. Kup domenę, którą prawnie możesz posiadać. 
  Nie ma sensu kupować domen zawierających chronione prawnie nazwy 
   
 1. Sprawdź historię domeny. 
  Zanim zdecydujesz się kupić domenę sprawdź jej historie. Możliwe, że ktoś już używał tą domenę w przeszłości. Czasami może to być pomocne w rankingu strony, ale czasami może negatywnie wpływać na Twoją nową stronę i jej pozycje w wynikach wyszukiwania. 
   
 1. Myśl przyszłościowo. 
  Zastanów się czy Twój biznes nie rozwinie się w przyszłości, jakie dodatkowe serwisy możesz oferować w przyszłości np. NaprawaLaptopow.com – co, jeśli zaczniesz naprawiać komputery stacjonarne, itd. 
   
 1. Unikaj cyfr i “-” w nazwie. 
  Tutaj (jak i w większości wcześniejszych porad) są wyjątki, ale ogólnie powinno unikać się domen zawierających cyfry czy “-” w nazwie. Przykładowo domena 123strona.com, poddając ja przez telefon komuś nie mamy pewności czy nie napisze razdwatrzystrona.com – oczywiście rozwiązaniem może być kupieniem obu domen. 

Swoje poszukiwanie domeny możesz zacząć TUTAJ